14 czerwca 2018 roku, w Muzeum Regionalnym w Pińczowie odbyło się uroczyste i oficjalne otwarcie galerii Pińczowskiego Zespołu Zamkowego. Tym samym jest to data zakończenia trwającego ponad dwa lata projektu, gdyż jednym z jego założeń od samego początku, była chęć wzbogacenia muzealnej wystawy o wspomniane prace.

ozdobnik

Otwarcie wystawy spotkało się z dużym zainteresowaniem co przełożyło się na ilość przybyłych gości. Na zaproszenie dyrektora muzeum, pana Jerzego Znojka, na inaugurację wystawy przybyli między innymi: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego - Adam Jarubas, Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów - Włodzimierz Badurak, Starosta Powiatu Pińczowskiego - Zbigniew Kierkowski oraz Wicestarosta - Ryszard Barna.

ozdobnik
foto
Od lewej: Starosta Powiatu Pińczowskiego Zbigniew Kierkowski, autor Mateusz Staniszew, Wicestarosta Ryszard Barna, Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierz Badurak.
foto
Od lewej: Autor Mateusz Staniszew, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas.
foto
Od lewej: Autor Mateusz Staniszew, Starosta Powiatu Pińczowskiego Zbigniew Kierkowski, Wicestarosta Ryszard Barna, Główny Dzwonnik Dzwonu Zygmunta na Wawelu Andrzej Bochniak, Dyrektor Muzeum Regionalnego Jerzy Znojek, Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierz Badurak, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas.
ozdobnik

Na uroczystość przybył również Główny Dzwonnik Dzwonu Zygmunta na Wawelu, Andrzej Bochniak. Wygłosił on krótki, bardzo interesujący wykład o dzwonach ufundowanych przez Zbigniewa Oleśnickiego, zwracając szczególną uwagę na owiany tajemnicą dzwon ufundowany przez niego do kościoła w Pińczowie. Na zakończenie wykładu, Andrzej Bochniak, zwrócił się do przedstawicieli władz z sugestią, że warto by było przeprowadzić badania pińczowskiego dzwonu, gdyż mogły by one dostarczyć nowych, nieznanych faktów na temat samego Oleśnickiego oraz okoliczności w jakich dzwon ten został ufundowany.

ozdobnik

Nie zabrakło również członków Pińczowskiego Klubu Polskiej Sztuki Walki „Signum Poloncum”, którzy uatrakcyjnili otwarcie wystawy nie tylko własnymi strojami z epoki wraz orężem, lecz również prezentując husarską zbroję i działo armatnie.

ozdobnik

Na wydarzeniu pojawili się przedstawiciele lokalnych i regionalnych mediów, m.in. Telewizja Interenetowa Pińczów Twoje Miasto, Serwisu Pińczów.com, Telewizji TVP3 Kielce oraz Radia Kielce. Poniżej linki do tych relacji, gdzie można znaleźć bogatą ilość zdjeć, materiałów filmowych oraz wywiadów.